Nil Avunduk’un Çalışma Sistemi


“Dışarıda tutunduğun her şey korkuların içindir.”

“Yokluğunu kabul etmediğin hiçbir şeyi yaratamazsın.”

BAĞIMLILIKLARI YARATAN KORKU DÖNÜŞTÜRME ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

“Onsuz olamam” dediğimiz her şey bizi kendi yürüyeceği yere kadar ilerletir. Bunu fark etmezsek bütün yaşantımız aynı noktada aynı dairede döner durur, biz de dönüp durduğumuzu fark etmeyiz.

Bir gün, onsuz olamayacağımız şeyi var etmeye çalışırken kendimizi tükettiğimizi fark ettiğimiz an geldiğinde, bizi tüketeni mecburen bırakmamız gerekebilir. Ancak bu sefer de onun yerini “onsuz olamam” diyeceğimiz yeni bir şey ile doldurabilir ve ona tutunabiliriz. Halbuki biz kendimize

Ben kimsiz veya nesiz olamıyorum?

diye sorarsak tükenmeye de başka bir bağa tutunmaya da gerek kalmaz. Bu nedenle bağımlılık çalışması sizi gerçek özgürlüğünüze götürecek tek çalışmadır.

Bu çalışmanın amacı, bağımlılıklarımızın altındaki korku enerjilerini sevgiye dönüştürmektir. Bağımlılıklarımız ancak altındaki korkular sevgiye dönüştüğünde bitebilir. Bağımlılıklarımızın her birinin altında farklı korkular vardır. Bağımlılık çalışırken kendimize şu soruları sormalıyız:

Sensiz / Onsuz bana ne olur?

Senin/Onun için ne fedakarlıklar yapıyorum?

Bu fedakarlıkları yapmama neden olan daha evvel yaşadığım hangi olayda bende o özellikler yok zannetmeye başladım?

Bu sorulara içinizden gelen cevaplardan, bağımlılığınızın altındaki tetiklenmiş olan korkunuzu veya korkularınızı bulmuş olursunuz. Korkularınızı bulduktan sonra, her bir korkunuz için aşağıdaki korku çalışmasını yaparsanız o an sizi etkileyen enerji tamamen değişecektir.

Benim …… korkum var.

Ben ……. korkumu kabul ediyorum.

Ben ……. korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim.

Ben ……. korkumu seviyorum.

Dedikten sonra derin nefes alıp verin ve bir kez daha tekrarlayın. Biraz evvel sinirlenmiş, öfkelenmiş haliniz sakinleşecek ve o anda ortaya çıkan korkuyu dönüştürmüş olacaksınız. Ancak bu yeterli değil.

Bunun ardından esas soruyu soracaksınız:

“Benim daha evvel hangi yaşadığım olayı dönüştürmem için bu olay yaşandı?” diye sorduğunuzda gözünüzün önüne geçmişte yaşadığınız ve belki bugüne kadar hatırlamadığınız bir olayın görüntüleri gelecek. Bu sefer o sahnede o halinize kaç yaşındaki haliniz olursa olsun ona sorular sormaya başlayın.

“Şu anda kendini bu olayın içinde nasıl hissediyorsun?”

O halinizin size söylediklerini, yani sizin o halinizin içinden ilk çıkan olumsuz cümleyi, yukarıdaki korku dörtlüğünün noktalı yerlerine yerleştirerek o cümlenin sizin içinizdeki anlamının bittiğini hissedene kadar aynı dörtlüğü bir kaç kere yüksek sesle tekrarlayın. Hemen arkasından bir olumsuz cümle daha çıkacak. Onu da dörtlüğe yerleştirip tekrarlayın. Sizdeki etkisinin bittiğini hissedene kadar tekrarlayın. 

BAĞIMLILIK DÖNÜŞTÜRME ÇALIŞMASI


Bağımlılık

Kırk yaş civarında bir gün ne kadar özgür olduğumu düşünüyordum. İstediğim her yere gidebiliyordum. İstediğim her şeyi yiyebiliyordum. İstediğim her şeyi yapabiliyordum. Bunu düşünürken yüzümde çok güzel bir gülümseme vardı, çünkü ben böyleydim ve özgürdüm.

O anda gözümün önüne gelen görüntü beni şok etmişti. Kendimi görüyordum; bedenimin her yerinden uçlarında metal çengeller olan lastik bağlar vardı. Bu çengeller her yere takılıydı. Ben sadece lastiklerin esnekliği kadar adım atabiliyordum. Yani, annem hastalandığında ona yetişebileceğim yere kadar gidebiliyordum. Gezmek istediğim zaman eşimin kızmayacağı, sinirlenmeyeceği ve evin huzurunun bozulmayacağı yere kadar gidebiliyordum. Ve çocuğumdan ancak göz ucuyla onu görebildiğim son yere kadar uzaklaşabiliyordum.

İşte benim kendimi özgür zannettiğim ve özgürlüğümle övündüğüm ben buydu. Uzun bir süre o görüntüyü hayretle izledim. Yıllarca her yaşımda, her yaşam devremde ben böyleymişim ve ben bunu bugün fark ettim. Bu görüntüye, yaşadığım her şeye ve kendime kızıp aynı görüntüde yıllarca kalmak yerine, bu halimi değiştirmeyi seçtim. Bunun için nereden başlayacağımı ve nasıl yapacağımı kendime sorarak ve çalışarak ilerledim. Bu sorularımın cevabını içimden alıp dönüştürdükten sonra bugün aynı görüntüye baktığımda etrafımda hiçbir bağın kalmadığını ve gerçekten özgür olduğumu şimdi görüyorum.

Bugün 63 yaşındayım ve daha önce bağımlı oluğum herkesin yanında hem özgürüm hem de sağlıklıyım.

Nil Avunduk